• Wycieczka do Teatru Lalek i Aktora w Łomży
          • Wycieczka do Teatru Lalek i Aktora w Łomży

          • 27.01.2023r. grupy przedszkolne 5-latki A i B oraz 4-latki pojechały, pod opieką nauczycieli do Teatru Lalek i Aktora w Łomży na spektakl, ,,Karius i Baktus ‘’. Dzieci były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz lalki. Nie mogły oderwać oczu od tego, co działo się na scenie teatru. Tytułowe postaci ,, Karius i Baktus ‘’, to para tajemniczych osobników żyjących w buzi chłopca o imieniu Marek. Spektakl w zabawny i zarazem pouczający sposób pokazał najmłodszym, jak bardzo ważne jest systematyczne mycie zębów. Gromkie brawa po spektaklu były dowodem na to, że sztuka teatralna spodobała się dzieciom. Po wyjściu z teatru dzieci udały się do Kościoła Ojców Kapucynów, gdzie podziwiały ruchomą Szopkę Betlejemską. Dzieci bardzo zadowolone wróciły do przedszkola.

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • W dniu 23 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu uczniowie klas I A, I B oraz klasy III pamiętali o swoich Babciach i Dziadkach. Recytowali wiersze, tańczyli i śpiewali piosenki. Na wstępie Pan Dyrektor Wojciech Strzeszewski przywitał wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków ciepłymi słowami oraz Panią Wójt Beatę Ponichterę i Przewodniczącą Rady Rodziców Natalię Wyszomirską.

            Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, a następnie wręczyli własnoręcznie wykonane laurki. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Pan Dyrektor i Pani Wójt złożyli piękne życzenia Babciom i Dziadkom. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i Dziadków!

            Podziękowania składamy wszystkim rodzicom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

            Dziękuję

            J. Zalewska

        • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

          • Po pandemicznej przerwie, do kalendarza szkolnych uroczystości powrócił „Dzień Babci i Dziadka”. W tym roku, ta miła uroczystość odbyła się w piątek 20 stycznia.  W przededniu swojego święta, Seniorzy bardzo licznie zgromadzili się w naszej placówce, by wraz z wnukami miło spędzić czas. Gości serdecznie powitał Pani Dyrektor Wojciech Strzeszewski, składając wszystkim zebranym najcieplejsze życzenia.  Następnie, w pięknie udekorowanej sali, poszczególne grupy prezentowały programy artystyczne. Były piosenki, wiersze, ludowy taniec i wiele, wiele ciepłych słów.

            Po odśpiewaniu „100 lat”, dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki, a następnie zaproszono gości do wykonania pamiątkowych fotografii.

            Był to niezwykły dzień, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Twarze starszych osób promieniały, a w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia.

            Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za bezgraniczną miłość, dobro, ciepło, wrażliwość, doświadczenie oraz życiową mądrość, którymi dzielą się z najbliższymi i życzymy im dużo zdrowia oraz długich lat życia.

            Serdeczne podziękowania składamy również wszystkim Rodzicom zaangażowanym w organizację uroczystości.

        • Jasełka w kościele
          • Jasełka w kościele

          • W niedzielne przedpołudnie, w naszej andrzejewskiej świątyni, wystąpili młodzi artyści z oddziału przedszkolnego, którzy pod okiem pani Ewy Warszawin i Pani Moniki Kuleszy, wystawili jasełka.

            Dzieci z grupy „Biedronki” i „Pszczółki” zaprezentowały historię narodzin Jezusa. Sześciolatki z wielkim zaangażowaniem odgrywały swoje role wcielając się w biblijne postacie, tańczyły, śpiewały wesołe pastorałki oraz tradycyjne polskie kolędy. Przekaz jasełek wzmocniły efektowne przebrania, klimatyczne wnętrze naszego kościoła oraz drewniana stajenka, która posłużyła jako tło przestawienia. Spektakl był magiczny i radosny, niczym Boże Narodzenie.

            Występ przed tak liczną publicznością jest nie lada wyzwaniem. Dzieci były przygotowane i

            świetnie

            odegrały swoje role, a zgromadzeni wierni, długo oklaskiwali młodych aktorów!

            Słowa uznania oraz serdeczne podziękowanie za wzruszające przeżycia złożył dzieciom ksiądz proboszcz dr Jerzy Kruszewski i nagrodził dzieci słodkimi upominkami.

            Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli nam przygotować występ przedszkolaków, będący naprawdę dużym i wymagającym przygotowań przedsięwzięciem. Jesteśmy także wdzięczni księdzu proboszczowi oraz ks. Andrzejowi za gościnność i możliwość wspólnego kolędowania z wiernymi naszej parafii.

        • Teatr dla wszystkich
          • Teatr dla wszystkich

          •  

             Szkolna grupa teatralna „W kolorze słów” przygotowała tym razem przedstawienie dla przedszkolaków   pod tytułem „Czerwony Kapturek i magiczne słowa”. Najmłodsi widzowie śledzili  losy małej dziewczynki w  czerwonym nakryciu głowy, babci, wilka, gajowego i mieszkańców lasu towarzyszących głównej bohaterce w drodze do babci. Nasi milusińscy poznali znaczenie słów, które na co dzień stanowią wyraz kultury osobistej, szacunku i chęci współtworzenia z innymi ludźmi przestrzeni wsparcia, zrozumienia i  radości płynącej z dostrzegania w drugim człowieku dopełnienie  własnego życia.

             Działanie przeprowadzono w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym uczestniczy Biblioteka Szkolna.

        • JASEŁKA W PRZEDSZKOLU
          • JASEŁKA W PRZEDSZKOLU

          • Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Wyjątkowy i magiczny czas, pełen radości i rodzinnych spotkań. O tę świąteczną atmosferę zadbały sześciolatki z grupy "Biedronki " i „Pszczółki”, które pod kierunkiem Pani Ewy Warszawin oraz Pani Moniki Kuleszy, we wtorek 20 grudnia 2022 r. wystawiły  jasełka dla zaproszonych gości, swoich rodziców, dziadków oraz młodszych kolegów i koleżanek z grup 3-4-5 latków.

            Piękna scenografia oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Do szopy przybyli też pastuszkowie, królowie oraz dzieci, które przyniosły Dzieciątku Jezus swoje serduszka. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne, a aniołowie wykonali piękny układ taneczny do utworu „JESTEŚMY PIĘKNI, TWOIM PIĘKNEM PANIE”.

            Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki: „ Józefie stajenki nie szukaj i do gospody nie pukaj, z Maryją do nas wejdź. Przynieście ze sobą Dziecinę, jest miejsce w naszej rodzinie, dla Boga u nas zawsze otwarte drzwi...”

            Przedstawienie wywarło na widzach ogromne wrażenie, a sześciolatki, za swój występ, otrzymały od publiczności gromkie brawa  oraz wyrazy uznania i podziękowania dyrekcji.  Spektaklowi towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych, z którego dochód zasili wyposażenie naszej placówki.

            Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pana Dyrektora Wojciecha Strzeszewskiego, Pani Wójt – Beaty Ponichtery oraz ks. dr Jerzego Kruszewskiego i w świątecznych nastrojach rozeszli się do domów.

        • Wycieczka do Białegostoku
          • Wycieczka do Białegostoku

          • 8 grudnia 2022 r. uczniowie klas 2a i 2b wzięli udział w wycieczce do Białegostoku w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Dzieci w ramach warsztatów wykonały odlewy gipsowe Pałacu Branickich, które zabrały ze sobą do domu. Następnie w zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Branickich poznawały tajniki historii medycyny oraz farmacji. W muzeum mogły zobaczyć dawną aptekę, pokój anatomiczny z preparatami w formalinie, gabinet stomatologiczny, okulistyczny, laryngologiczny, szpital polowy i pokój radiologiczny. Kolejnym punktem wycieczki był Białostocki Teatr Lalek”, a szczególnie przedstawienie „Lenka”. Historia Lenki, rudowłosej, zakompleksionej dziewczynki, która miała problemy ze znalezieniem prawdziwej przyjaźni poruszyła młode serca. Uczniowie z przejęciem śledzili przeżycia bohaterki- ukazane bez słów, jak też pracę aktorów, gesty, animację teatralną. Poza spektaklem uczniowie mieli okazję obejrzeć zaplecze teatru. Dużym przeżyciem było też oglądanie Piwnicy Lalek, gdzie zgromadzone zostały lalki z niemal wszystkich spektakli. Kolejną atrakcją dnia była wizyta w Fikolandzie. Po przybyciu na miejsce dzieci pobiegły do sali, w której czekały na nie zabawowe atrakcje. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z torów przeszkód, zjeżdżalni i tego, co dzieci lubią najbardziej - basenu z piłeczkami. Dużo radości sprawiły także zabawy z animatorem. Uwagę chłopców przykuły samochody, na których wspaniale sprawdzili się w roli kierowców.

            Po dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na poczęstunek. Do szkoły uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zmęczeni, ale w doskonałych humorach.

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniu 9 grudnia 2022 roku klasa I a i I b wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Warszawy w ramach projektu "Poznaj Polskę ". Pierwszym punktem zwiedzania stolicy był Zamek Królewski. Pierwszaki wzięły udział w lekcji muzealnej, która miała na celu przybliżenie i poznanie ciekawostek związanych z historią Zamku Królewskiego. Uczniowie wędrując po Zamku oglądali ciekawe przedmioty codziennego użytku, dowiadywali się do czego one służyły i przez kogo zostały wykonane. Podczas zwiedzania dzieci miały okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, pięknego wysławiania się i uważnego słuchania. Klasy wykazały duże zainteresowanie programem zajęć i aktywnie uczestniczyły w lekcji. Największe wrażenie zrobiła na uczniach Sala Senatorska, ze względu na swoją wielkość oraz Sala Tronowa, pięknie złocona. Drugi punkt wycieczki to Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki. Klasy pierwsze miały możliwość zobaczyć szkielety roślinożernych dinozaurów, skamieniałe jaja, szczątki dinozaurów pancernych i drobne czaszki prymitywnych ssaków, które żyły na Ziemi „w cieniu” wielkich dinozaurów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się szkielety i czaszki krwiożerczych dinozaurów, odkrytych w kredowych skałach pustyni Gobi.

             

            Następnie przyszła pora na wizytę w kinie, gdzie obejrzeliśmy piękny film pt. "Świąteczna niespodzianka". Wyjazd zakończyliśmy stałym punktem każdego udanego wyjazdu, czyli wizytą w McDonald's.

        • Lekcja fizyki
          • Lekcja fizyki

          • 8 października uczniowie klasy 8 podczas zajęć fizyki budowali obwody elektryczne 🔌🔩🧰.

            W trakcie łączenia elementów wykazali się wyobraźnią, kreatywnością oraz logicznym myśleniem 👨‍🔧🧠🤔.

            Znają oznaczenia graficzne elementów obwodów elektrycznych i sposoby ich łączenia. Na podstawie schematów budują proste obwody elektryczne, a także mierzą napięcie i natężenie płynącego prądu. Łączenia szeregowe i równoległe nie sprawiają im najmniejszej trudności.

            Wykorzystane w czasie lekcji zestawy zostały zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Wywiadówka

          • Dyrektor Szkoły i Rada Pedagogiczna serdecznie zapraszają Rodziców klas IV-VIII na wywiadówkę, która odbędzie się w dniu 14 grudnia 2022 r. (środa), o godzinie 15.30, ul. Srebińska 12 a

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • 6 grudnia do naszych oddziałów przedszkolnych zawitał wyjątkowy gość- Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na jego przyjście przed budynkiem, aby  serdecznie się z nim przywitać. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami , za które podziękowały pięknymi kartkami z życzeniami i śpiewem piosenek. Dzień minął w miłej atmosferze i wzbudził wiele emocji.

        • Pasowanie na Przedszkolaka
          • Pasowanie na Przedszkolaka

          •  

            Dnia 01.12.2022 r. o godz. 10.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość ,,Pasowania na Przedszkolaka”. Bohaterami były dzieci z grupy ,, Żabki”, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg Oddziału Przedszkolnego 3 – latki. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Beata Ponichtera Wójt Gminy Andrzejewo, Pan Wojciech Strzeszewski Dyrektor Szkoły Podstawowej,  Pan Robert Rosiak Sekretarz Gminy Andrzejewo, Pani Natalia Wyszomirska Przewodnicząca Rady Rodziców, rodzice oraz dzieci 6 – letnie z grupy ,,Biedronki” i ,,Pszczółki” wraz ze swoimi wychowawcami. Podczas uroczystości maluszki zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, które zdobyły podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Punktem kulminacyjnym było pasowanie dzieci 3-letnich, którego dokonał Pan Dyrektor. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy , książeczki oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

             

        • Wycieczka w ramach projektu „Poznaj Polskę” Białystok-Tykocin
          • Wycieczka w ramach projektu „Poznaj Polskę” Białystok-Tykocin

          • Słowa Konfucjusza, „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”., doskonale wpasowują się w cel główny wycieczki, w której uczestniczyła młodzież z klas VII i VIII w ramach projektu „Poznaj Polskę” w dniu 24 listopada 2022 roku. Jednym z miejsc docelowych wyjazdu była perełka Podlasia – Tykocin. Nasza młodzież poznała tam bogatą historię tego miasta, zwiedziła świątynię p.w. Trójcy Przenajświętszej, muzeum parafialne, synagogę, dom talmudyczny oraz przespacerowała się po klimatycznych uliczkach miasta. Następnie uczniowie bogatsi w wiedzę historyczną wyruszyli do EPI- Centrum Nauki w Białymstoku, by poprzez udział w eksperymentach poznawać złożoność świata biologii, fizyki i chemii. Ostatnim punktem programu było Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku, które zaskoczyło nas swoją ofertą. Nasi uczniowie wzięli udział w dynamicznej grze muzealnej, w której liczyła się spostrzegawczość i zaangażowanie. Poznali również wystawy stałe oraz zgromadzone na nich zabytki, nauczyli się elementów musztry wojskowej. Na zakończenie, używając znaczników i metalowych blaszek, wykonali własne nieśmiertelniki, które stały się wyjątkową pamiątką z tego fascynującego miejsca. Nasza młodzież zapytana: Jak było? Odpowiedziała zgodnie: FANTASTYCZNIE! Zobaczcie z resztą sami.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Na dobranoc – dobry wieczór miś pluszowy śpiewa wam…” – tak zaczyna  się najpopularniejsza wieczorynka  o Misiu Uszatku, którą wszystkie pokolenia dobrze znają. 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nasza społeczność postanowiła włączyć się w obchody tego wyjątkowego dnia, organizując ,,Święto Pluszowego Misia”. Wzięły w nim udział wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych.

            Dzień Pluszowego Misia  to niezwykłe wydarzenie w przedszkolu. Każde dziecko przyniosło swojego ulubionego misia, aby wspólnie z nim uczestniczyć  w zabawach. Gościem  honorowym był bardzo duży Miś, który zabawiał  dzieci i zachęcał  do tańca przy skocznej  i rytmicznej muzyce. Bal rozpoczął się korowodem,  aby zaprezentować wszystkie  misie,   jakie  dzieci przyniosły. Prowadzone były różne zabawy  związane z pluszowymi misiami m.in. taniec z misiem, zabawy ruchowe z misiem. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Odbyły się także zabawy  z chustą animacyjną, które dzieciom i zapewne misiom również sprawiły wiele radości. Furorę wśród dzieci zrobiła  fotobudka. Misia, która została zrobiona specjalnie na tę okazję. Atrakcją była jeszcze bańka mydlana, w której przedszkolaki mogły się zamknąć. Zmęczeni, ale zadowoleni pożegnaliśmy się, czekając na kolejną okazję do świętowania. Wspólna zabawa dała okazję do integracji z innymi grupami oraz czerpania radości ze wspólnie spędzonego czasu z kolegami i koleżankami. Na zakończenie balu dzieci otrzymały pacynki misiowe. Ten wyjątkowy dzień był atrakcyjnie spędzonym czasem w przedszkolu!

            Dziękujemy Dyrektorowi Szkoły  Wojciechowi Strzeszewskiemu za przybycie i wspólną zabawę z dziećmi,  Pani animator Kindze za zorganizowanie super imprezy dla naszych dzieci oraz Radzie Rodziców za wsparcie naszych działań. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów.

          • Szlachetna Paczka 2022

          • Samorząd Uczniowski zachęca wszystkich uczniów jak i rodziców do wzięcia udziału w wielkim dziele pomocy jakim jest Szlachetna Paczka. Wszelkie szczegółowe informacje znajdziecie Państwo poniżej. Zaczynamy działać już od jutra 30 listopada, a produkty gromadzimy do 5 grudnia w Szkole Podstawowej na ulicy Srebińskiej. Na korytarzu wystawione będą pudełka do których to wrzucamy produkty z listy potrzeb rodziny. Więcej informacji udzieli opiekun SU Sylwia Kiempista. DO DZIEŁA! WARTO POMAGAĆ!

          • VIII Turniej Szachowy Wąsewska Wieża

          • Narodowe Święto Niepodległości można obchodzić na różne sposoby. Uczniowie z naszej Szkoły wzięli dzisiaj udział w VIII Turnieju Szachowym Wąsewska Wieża. Możemy być bardzo dumni z naszych reprezentantów. Spośród szkół powiatu ostrowskiego drużynowo zajęliśmy miejsce. Indywidualnie medale zdobyli: Aniela Sutkowska, Alicja Świerżyńska i Marcin Majewski kl. VIII, Adrian Zaremba kl. VIa, Witold Przychodzeń kl. V i Wiktoria Wojtkowska kl. IV.

            Szczególne podziękowania należą się Panu Arkadiusz Przeździecki (za przygotowanie i opiekę) oraz Gmina Andrzejewo.

        • Wycieczka do Tykocina i Białegostoku
          • Wycieczka do Tykocina i Białegostoku

          • W poniedziałek 7 listopada, uczniowie klas i wzięli udział w wyjeździe do Tykocina i Białegostoku, zorganizowanym w ramach projektu "Poznaj Polskę" Poznaj Polskę. Podczas wycieczki udało nam się połączyć naukę z wypoczynkiem. Uczniowie obejrzeli Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, poznali jego historię, następnie przeszli spacerem wzdłuż zabytkowego rynku, gdzie podziwiali pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. Ostatnim punktem zwiedzania miasteczka było odwiedzenie tykocinskiej synagogi. Potem udaliśmy się do Białegostoku, gdzie proboszcz parafii ks. prałat Tadeusz Żdanuk, w niezwykle interesujący i angażujący sposób, przybliżył nam historię oraz architekturę Bazyliki Św. Rocha. Spotkanie z księdzem prałatem było piękną lekcją życia i mądrości.

            Następnie przyszła pora na wizytę w kinie, gdzie obejrzeliśmy piękny film pt. "Chłopiec zza szyby". Wyjazd zakończyliśmy stałym punktem każdego udanego wyjazdu, czyli wizytą w McDonald's.

          • ŚLUBOWANIE I PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I A I I B SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. 18 DYWIZJI PIECHOTY ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ

          • W dniu 27 października 2022r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I A i I B. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, rodzice oraz uczniowie klasy II A, II B oraz III.

            Najpierw odśpiewano hymn państwowy, a następnie Aniela Sutkowska powitała wszystkich zebranych na tej uroczystości. Następnie pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną na którą składały się wiersze, piosenki oraz znajomość symboli narodowych. Po prezentacji umiejętności i wiadomości, uczniowie w pięknych biretach na głowach, w podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu Ślubowania Pan Dyrektor Wojciech Strzeszewski kolorowym ołówkiem dokonał symbolicznego aktu pasowania na ucznia oraz wręczył pamiątkowe dyplomy. Następnie dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez Panią Elżbietę Skłodowską, Panią Wójt, Dyrektora Szkoły oraz Radę Rodziców. Po burzy oklasków na pierwszoklasistów czekał tort przygotowany przez rodziców. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

            Kochane Pierwszaki!

            Cieszymy się, że jesteście już pełnoprawnymi uczniami i życzymy Wam powodzenia oraz sukcesów w nauce. Jesteśmy przekonane, że od tej pory, będziecie godnie reprezentowali naszą SZKOŁĘ, a zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością.

            Wychowawczynie:

            kl. I A – Jolanta Zalewska

            kl. I B – Aldona Myśliwa

            GRATULUJEMY!

        • „Szkoła Pamięta”
          • „Szkoła Pamięta”

          • W tym roku po raz drugi uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem, której jest kultywowanie regionalnej historii i zachowanie pamięci o lokalnych bohaterach.

            Zbliża się Święto Zmarłych w związku z tym uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Andrzejewie pod opieką wychowawców  odwiedzili cmentarz parafialny. Odmówili krótką modlitwę i zapalili znicze na  Mauzoleum - grobie żołnierzy 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej, którzy we wrześniu 1939 r. na polach Andrzejewa i Łętownicy oddali swoje życie w obronie ojczyzny i zostali pochowani we wspólnej mogile. Na terenie Mauzoleum znajduje się również tablica upamiętniająca dowódcę 18 DPZŁ pułkownika Stefana Kosseckiego zamordowanego przez Rosjan. Uczniowie zapalili także znicze  na pomniku żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej pochodzących z Andrzejewa i okolic i poległych w bitwie na Czerwonym Borze w 1944 roku podczas akcji „Burza”. Ważnym miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców Andrzejewa jest grób matki i siostry bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Julianny Wyszyńskiej z Karpiów pochowanej wraz z malutką córeczką Zosią.

            Na lekcje historii uczniowie klasy VIII przynieśli stare fotografie, pamiątki rodzinne, dokumenty. Z dużym zaangażowaniem opowiadali często o dramatycznych losach swoich zmarłych przodków, wspominaliśmy także postacie lokalnych bohaterów m.in. braci Świerżewskich z Łętownicy  pomagających donosić amunicję w czasie  bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą, czy Mariana Tylewicza, Henryka Cimocha walczących pod Monte Cassino.

            My pokolenie XXI wieku, „Pamiętamy i chcemy zachować w pamięci” historię naszej małej ojczyzny i lokalnych bohaterów.

            „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” Wisława Szymborska.