• KONKURS RECYTATORSKI  W PRZEDSZKOLU
          • KONKURS RECYTATORSKI W PRZEDSZKOLU

          • Dnia 12 maja 2022 r. w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorski ,,POLSCY POECI BAWIĄ I UCZĄ DZIECI”.

            Spotkaniu towarzyszyła radość i wiele pozytywnych emocji. Przedsięwzięcie miało na celu, rozwijanie zdolności i umiejętności recytatorskich dzieci, zainteresowanie najmłodszych poezją, a także pokonywanie nieśmiałości.

            Podczas występów na scenie - dzieci  wspaniale zaprezentowały się w znanych i mniej znanych wierszach polskich poetów.

            Zmagania uczestników oceniała fachowa komisja w składzie:    nauczyciel języka polskiego – Pani Edyta Sitek oraz nauczyciel bibliotekarz SP w Andrzejewie – Pani Agnieszka Lużyńska. Przy ocenie występów zwrócono uwagę na interpretację i estetykę mówienia, dobór repertuaru (do wieku i osobowości dziecka), opanowanie pamięciowe, oraz ogólny wyraz artystyczny.

            W konkursie uczestniczyło 24 dzieci. Wszystkie przedszkolaki zaprezentowały się znakomicie, więc komisja konkursowa miała wielki dylemat z podjęciem decyzji. Po długiej debacie jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

            W KATEGORII 4 - 5 LATKÓW:

             

            I MIEJSCE: LIWIA KIEMPISTA - „Rozmowa z myszką”  D. Gellner

            II MIEJSCE: JULIAN JADCZAK - „Żuk” J. Brzechwa

            III MIEJSCE: PATRYCJA ZARĘBA  - „Okulary” J. Tuwim

            WYRÓŻNIENIE: OLGA ŁAPIŃSKA -  „Rozmowa z myszką”  D. Gellner

            WYRÓŻNIENIE: KINGA BOGUCKA -  „Żuk: J. Brzechwa

            WYRÓŻNIENIE:  JAKUB SOKOŁOWSKI -  „Abecadło” J. Brzechwa

             

            W KATEGORII 6 -  LATKÓW:

             

            I MIEJSCE: ANASTAZJA LESZCZYŃSKA  - „ Spóźniony słowik” J. Tuwim

            II MIEJSCE: ZUZANNA RUDZIŃSKA -  „Zapomniane śniadanie, czyli kłamstwo ma krótkie nogi” D. Strzemińska-Więckowiak

            III MIEJSCE: ELWIRA GOCŁOWSKA - „Dociekliwa Jola, czyli kto pyta, nie błądzi” D. Strzemińska-Więckowiak

            WYRÓŻNIENIE: ZUZANNA ZALEWSKA  - „ Choroba na niby, czyli paluszek i główka to szkolna wymówka” D. Strzemińska – Więckowiak

            WYRÓŻNIENIE: JULIA ZARĘBA -  „ Okulary” J. Tuwim

            WYRÓŻNIENIE: KINGA ŁUNIEWSKA  - „ Koziołeczek” J. Brzechwa

             

            Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy i słodkie upominki, a zwycięzcy również nagrody książkowe ufundowane przez Pan Dyrektora Wojciecha Strzeszewskiego. Organizatorką imprezy była Pani Ewa Warszawin.

            Konkurs dostarczył dzieciom wielu wrażeń i przeżyć, a przede wszystkim był okazją do dobrej zabawy i sprawdzenia swoich umiejętności.

            Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz wychowawcom, którzy przygotowali naszych milusińskich do konkursu.

             

            WIELKIE BRAWA I GRATULACJE DLA NASZYCH ZDOLNYCH PRZEDSZKOLAKÓW !!!

             

             

             

        • Akcja Żonkile #ŁączyNasPamięć
          • Akcja Żonkile #ŁączyNasPamięć

          • #ŁączyNasPamięć

            W dniach od 19-IV-2022 r. do 14-V-2022 r. nasza szkoła pierwszy raz wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkile – Łączy Nas Pamięć!” organizowanej od kilku lat przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja upamiętnia 79 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, w czasie których wykonali papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu, obejrzeli filmy „Będę pisać” i „Muranów – Dzielnica Północna” opowiadające o losach żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu, wysłuchali także słuchowiska „Prawdziwi przyjaciele”, które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Młodzież klasy VII i VIII 12-V-2022 r. odwiedziła Mianówek położony w gminie Szulborze Wielkie miejscowość, w której Niemcy 28-IX-1941 r. wymordowali około 5 tysięcy Żydów z Zarąb Kościelnych, Czyżewa, Andrzejewa i okolicy.

            Dziękujemy Panom Lucjanowi Pętkowskiemu i Michałowi Rutkowskiemu za przeprowadzenie żywej lekcji historii dotyczącej zagłady Żydów na terenie powiatu ostrowskiego podczas II wojny światowej i wspieranie działań edukacyjnych mających na celu przybliżenie uczniom lokalnej historii, która jest polem do poznawania przeszłości.

             

        • Światowy Dzień Ziemi
          • Światowy Dzień Ziemi

          • W piątek 22 kwietnia w Oddziale Przedszkolnym uroczyście obchodzony był Światowy Dzień Ziemi. Dzieci ze starszych grup przedszkolnych wyruszyły w teren, aby oczyścić ze śmieci najbliższe otoczenie przedszkola. Drugim punktem tego dnia było obejrzenie przez dzieci filmów edukacyjnych o tematyce ekologicznej pt: „Dzień Ziemi” i „Segregujemy śmieci, ratujemy naszą planetę”.

            Następnie dzieci uczestniczyły w zabawowym quizie, sprawdzającym ich wiedzę ekologiczną. Po wspaniałych odpowiedziach na pytania otrzymały medale „Mistrz segregacji śmieci”.

            Dzień zakończył się zabawami przy muzyce oraz malowaniem tematycznych prac plastycznych, z których powstała wspaniała wystawka.

            Opiekę nad przebiegiem tego dnia sprawowała wychowawczyni grupy 0B Aldona Myśliwa.

          • 3 Maja - rocznica uchwalenia Konstytucji

          • Dnia 6 maja 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była wspaniałą okazją, by uzmysłowić dzieciom rolę i znaczenie takich słów, jak: OJCZYZNA, NARÓD, WOLNOŚĆ.

            Dała też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez dzieci. W uroczystym apelu brała udział młodzież z klasy szóstej. Chór szkolny zaprezentował pieśni patriotyczne z tamtego okresu: „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez 3 Maja”. Klara Kocińska, Witold Przychodzeń i Aniela Sutkowska wykonali piękny utwór Jana Pietrzaka „Taki kraj”. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która zawierała informacje na temat historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: czym dla nas jest ojczyzna, naród, wolność. Spotkanie miało zachęcić uczniów do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że „Naród, który nie zna swojej przeszłości ginie i nie buduje przyszłości”.

        • Wycieczka do szkółki leśnej Grudzie
          • Wycieczka do szkółki leśnej Grudzie

          • 05 maja 2022r. uczniowie klasy Va, Vb i VI uczestniczyli w wycieczce do szkółki leśnej Grudzie. Zajęcia edukacyjne poprowadził Pan Albert Borkowski - specjalista służby leśnej do spraw ochrony lasu. Spotkanie w szkółce z leśnikiem było okazją do rozmowy, nauki i zabawy. Na początek uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat dzikich zwierząt żyjących w lesie oglądając prezentację multimedialną. Atrakcją wśród uczestników okazało się leśne koło fortuny. Każdy uczeń losował kategorię, a potem mógł zmierzyć się z zadaniem. Warto nadmienić, iż wszyscy wykazali się bardzo dobrą wiedzą przyrodniczą. Pan Albert również oprowadził uczniów po terenie szkółki i ciekawie opowiadał o różnych sadzonkach rosnących tam drzew. "Leśna przygoda" zakończyła się wspólnym ogniskiem. Nasza wizyta w lesie była dobrą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogaceniem wiedzy oraz kształtowaniem postaw proekologicznych u dzieci.

          • XXIV Konkurs Regionalny na Palmę Wielkanocną

          • Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć świetlicy szkolnej pod opieką Elżbiety Kamyczek wzięli udział w XXIV Konkursie Regionalnym na Palmę Wielkanocną organizowanym przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Do konkursu zgłoszono 300 palm wykonanych w 38 placówkach. Komisja przy ocenie palm, zgodnie z regulaminem Konkursu, brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją oraz ogólny wygląd i efektowność kompozycji. Cztery andrzejewskie palmy walczyły o tytuł tej najpiękniejszej,z dużym powodzeniem.

            Palma wykonana przez zespół dziewczynek z klasy IV - Karinę Kiempistą, Gabrielę Kraszewską, Wiktorię Łuniewską, Julię Nagórkę, Marię Rutkowską , Zuzannę Tymińską zdobyła Nagrodę Specjalną,

            uczniowie klasy II - Ewa Faszczewska, Nina Koc, Maciej Kulesza, Amelia Majewska, Piotr Tułowiecki, Sonia Wyszomirska i Julia Zawistowska za swoją palmę zostali nagrodzeni I Nagrodą,

            Daria Laskowska i Ewa Ościłowska z klasy VII - otrzymały III Nagrodę

            Maja Szymańska z kl. V a I Kuba Szymański z kl. III - IV Nagroda.

            Zwieńczeniem konkursu była w Niedzielę Palmową uroczysta procesja oraz Msza Święta w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu z udziałem twórców palm. Po uroczystościach kościelnych uczestnicy konkursu mogli odebrać nagrody w Muzeum Rolnictwa. Wszystkim laureatom GRATULUJEMY!

        • Wiosna w przedszkolu
          • Wiosna w przedszkolu

          • 🌷🌻🌹W poniedziałek 21 marca do Oddziału Przedszkolnego przy SP Andrzejewo zawitała Pani Wiosna- przyniosła ze sobą kolorowe kwiaty, 🌷motyle 🦋 i złote promienie słońca. 🌞

            Odwiedziła w salach wszystkie grupy przedszkola, zapraszając dzieci do wspólnych pląsów i rozwiązywania zagadek o zwiastunach wiosny. Każde dziecko otrzymało drobny upominek i zdjęcie z Panią Wiosną.

            Korzystając ze wspaniałej, słonecznej pogody dzieci ze wszystkich oddziałów uczestniczyły w wiosennym pochodzie na czele którego kroczyła Pani Wiosna z ustrojoną gałązką lipy. Dzieci niosły przygotowane wcześniej sylwety bocianów, kwiaty i słonka. Świętowanie pierwszego dnia wiosny zakończyliśmy zabawą dzieci na placu zabaw w parku andrzejewskim.

            Organizatorką tego dnia w naszym przedszkolu była wychowawczyni dzieci z grupy 0B. wraz z rodzicami.

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • 2 kwietnia, jak co roku przypada „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. W naszym Przedszkolu również nie zapomnieliśmy o tym jakże ważnym wydarzeniu, które ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych. W poniedziałek 4 kwietnia wszystkie zajęcia, zabawy i działania dzieci związane były z książką. Dzieci 5 i 6 letnie odwiedziły również Publiczną Bibliotekę, gdzie przywitała ich uśmiechnięta Pani Ela. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Miłą niespodziankę naszym przedszkolakom sprawiła Pani Beata Ponichtera Wójt Gminy, która odwiedziła nas w bibliotece. Spotkanie w bibliotece nie mogła się odbyć bez głośnego czytania. Pani Wójt z wielką ochotą i zaangażowaniem przeczytała dzieciom książeczkę pt. ,,Jamnik”oraz pięknie wyrecytowała wiersz S.Jachowicza, "Chory Kotek". Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały czytanego tekstu. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki ze słodkim lizakiem oraz uśmiechem na twarzy. Doceniając ogromny wpływ literatury głośnego czytania na wszechstronny rozwój dziecka zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu gazetkę pod hasłem ,, Czytanie mądra rzecz”, oraz zaprosiliśmy naszych kochanych rodziców, aby poczytały dzieciom w ramach akcji "Cała Polska Czyta dzieciom”.

            Pamiętajmy książka to przyjemność, przygoda, źródło wiedzy.

          • Spotkanie z policjantem pt. "Hejt - mowa nienawiści".

          • 24 marca gościliśmy w naszej szkole mł. asp. Artura Dziwulskiego - dzielnicowego gminy Andrzejewo, który przeprowadził z uczniami klasy VII i VIII zajęcia pt. "Hejt - mowa nienawiści". Policjant wyjaśnił, na czym polega zjawisko hejtu i kto jest hejterem, jak walczyć z negatywnymi komentarzami w Internecie oraz jakie konsekwencje może ponieść osoba, która jest autorem obraźliwych, czy agresywnych wypowiedzi.

          • Zajęcia informacyjno-edukacyjne „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

          • Uczniowie klasy siódmej i ósmej 22 marca wzięli udział w zajęciach informacyjno – edukacyjnych pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” przeprowadzonych przez panią Beatę Bodzon pracownika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

            Celem spotkania było podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard i uzależnienie od niego oraz wsparcie nauczycieli w procesie edukacji uczniów w tym obszarze.

        • "Ojcowie Niepodległości” - wystawa
          • "Ojcowie Niepodległości” - wystawa

          • "Ojcowie Niepodległości”, taki tytuł nosi  wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, która gościła w naszej szkole. Uroczyste jej otwarcie miało miejsce w środę szesnastego marca.

            W wydarzeniu tym  udział wzięli: Marcin Grabowski- Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Beata Ponichtera – Wójt Gminy Andrzejewo oraz Robert Rosiak – Sekretarz Gminy Andrzejewo.  Zaproszeni goście omówili  różne aspekty współczesnego patriotyzmu. Zgodnie podkreślili, iż najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niezawisłe państwo, a niepodległość nie jest dana raz na zawsze.

            Społeczność szkolna z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji, którą przygotowały Barbara Nagórka- nauczyciel historii i Agnieszka Lużyńska – nauczyciel bibliotekarz.  Panie w  interesujący sposób przybliżyły zebranym  sytuację w Polsce i na świecie w latach 1914-1918. Podzieliły się swoją wiedzą na temat najwybitniejszych działaczy niepodległościowych: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego i ich zasług w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

        • Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka"
          • Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka"

          • W poniedziałek 07.03.2022 r. odbyły się w naszym przedszkolu eliminacje środowiskowe do 45.Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawska Syrenka”. Konkurs adresowany był dla dzieci 6- letnich i miał formę prezentacji dowolnego utworu. Do konkursu przystąpiło 10 dzieci z grupy A i B: Zuzanna Kietlińska, Julia Zaręba, Kinga Łuniewska, Anna Leśniewska, Anastazja Leszczyńska, Lena Kaczyńska, Zuzanna Zalewska, Elwira Gocłowska, Zuzanna Rudzińska i Klara Rybakiewicz. Dziewczynki zaprezentowały się znakomicie, pięknie recytowały wiersze. Powołana Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:

            Anastazja Leszczyńska, Lena Kaczyńska i Zuzanna Zalewska.

             Będą reprezentowały one naszą społeczność przedszkolną na powiatowym etapie Konkursu Recytatorskiego w Ostrowi Mazowieckiej. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i słodki upominek.

            WIELKIE BRAWA I GRATULACJE DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW.

          • Podziękowanie!

          • Wielkie podziękowania kierujemy do całej społeczności naszej szkoły za włączenie się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Podarowane przez Was produkty trafiły do punktu, z którego zostaną przekazany potrzebującym. Dziękujemy jeszcze raz za Wasze wielkie serce, okazane współczucie, wrażliwość i gotowość niesienia pomocy. Jak zawsze, można na Was liczyć!!!

        • Szanowni Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły!
          • Szanowni Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły!

          • W Szkole Podstawowej w Andrzejewie będzie zorganizowany punkt zbiórki darów dla ofiar wojny i uchodźców z Ukrainy. We wtorek i środę (1 i 2 marca 2022 r.) można przynosić rzeczy w ramach wsparcia i pomocy.

            Potrzebne są:

            - długoterminowe artykuły spożywcze,

            - woda butelkowana,

            - środki higieny osobistej,

            - podstawowe artykuły i środki czystości (mydła, szczoteczki i pasty do zębów, szampony, żele pod prysznic),

            - chemia gospodarcza,

            - pampersy i chusteczki nawilżane dla dzieci,

             

            Zachęcamy do POMOCY!

        • „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”
          • „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”

          • Gmina Andrzejewo w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej  „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania w 472 szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego poprzez zakup sprzętu i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń mających na celu przygotowanie szkół, nauczycieli i uczniów do nauki zdalnej. W ramach projektu Szkoła Podstawowa w Andrzejewie otrzyma pakiet sprzętu w postaci: zestawów komputerowych, laptopów, drukarek, urządzenia wielofunkcyjnego, projektora multimedialnego, monitora interaktywnego oraz pakiet oprogramowań wspierających naukę zdalną. Ponadto wsparciem szkoleniowym w zakresie nauczania zdalnego objęci zostaną nauczyciele i uczniowie. Wartość projektu wynosi 70 624 291, 63 zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi: 45 499 838, 76 zł.

            Gmina Andrzejewo w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wynosi: 70 624 291,63 zł natomiast dofinansowanie ze środków budżetu państwa wynosi: 2 374 495,00 zł. Projekt ma na celu podniesienie jakości nauczania w szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego i przygotowanie ich do nauki zdalnej, poprzez zakup sprzętu IT i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń dla uczniów i nauczycieli.

        • Bal karnawałowy w przedszkolu
          • Bal karnawałowy w przedszkolu

          • 27 stycznia 2022r. w naszym przedszkolu odbył się ,,Bal karnawałowy ‘’, na który dzieci od bardzo dawna z radością wyczekiwały. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów znanych bajek. Dziewczynki zamieniły się w księżniczki, wróżki, biedronki, Czerwonego Kapturka, nosorożce, motylki, kwiatuszki, aniołki, kotki, a chłopcy w rycerzy, policjantów, Supermenów, Batmana, piratów, strażaków, żołnierzy itp. Imprezę poprowadziła animatorka pani Katarzyna Bujakowska z Małkini, która przygotowała fantastyczne zabawy, konkursy i animacje ruchowe. Zachęcała wszystkich do tańca przy dobrze znanej i uwielbianej muzyce. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym dzieciom, co było głównym celem tego spotkania. W trakcie zabawy przewidziana była krótka przerwa, by dzieci mogły napić się i ewentualnie coś słodkiego zjeść. Na zakończenie imprezy przybył specjalny gość – Minionek, który wspólnie bawił się z dziećmi. W trakcie zabawy zostało wykonane wspólne zdjęcie, które będzie pamiątka tego niezwykłego dnia. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i słodkiego poczęstunku. Następny bal odbędzie się za rok !