• Noc z książką
          • Noc z książką

          • Każdy lubi pomarzyć, puścić wodze fantazji, przenieść się w świat bajek. Z szelestu kart i słów czytanych powołać w wyobraźni wyimaginowany świat pełen sympatycznych bohaterów, przygód i wartości, jakie niosą ze sobą książki, przygotowane przez bibliotekę szkolną na tę wyjątkową noc w murach naszej szkoły, stanowiące punkt wyjścia do zabaw i wędrówek z bohaterami  literatury dziecięcej po korytarzach, salach i szkolnej bibliotece.

            Druga edycja Nocy w szkole zrealizowana we współpracy z  wychowawczynią klasy IIa,  opiekunką Samorządu Uczniowskiego, przedstawicielkami Rady Rodziców  i  Bibliotekarką Szkoły Podstawowej w  Andrzejewie  odbyła się pod hasłem Noc z Książką. Stanowiło to formę uczestnictwa naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek i kontynuacji działania integrującego społeczność uczniowską wokół książki, w odwołaniu do działania Poczytajcie nam dorośli prowadzonym przez Bibliotekę Szkolną. W trakcie tego wydarzenia czytane były książki przez rodziców uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Działanie to miało  charakter promowania  czytania i książek jako sposobu spędzania czasu wolnego i akcentowania faktu, iż słowo pisane stanowi punkt wyjścia do świetnej zabawy rozwijającej kreatywność i wyobraźnię dzieci. Wykorzystane w akcji pozycje wydawnicze zostały pozyskane w ramach Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Ten wyjątkowy wieczór i noc zaczęły się o godz18:00. Maraton czytelniczy rozpoczęli uczniowie klas I-III z Brumem i Grumem, bohaterami książki Pawła Wakuły Kosmiczne przygody Bruma i Gruma,  sympatycznymi mieszkańcami asteroidy, którzy porwali naszych najmłodszych czytelników do gwiazd. Czytana książka stała się formą zbiorowej interakcji, w trakcie której dzieci wspólnie odliczały czas do startu kosmicznej rakiety, podróżowały w przestworzach jako warkocz komety, próbowały odgadnąć z czego powstał kosmiczny wehikuł. Po wysłuchaniu  wyjątkowych  przygód pary przyjaciół o zielonej karnacji każdy uczestnik nocy z książką wykonał portret siebie samego jako ufoludka. Wszystkie prace zawisły w nieziemskiej  galerii Bruma i Gruma, będąc przyczyną dumy i radości wywołanej plastycznymi wyobrażeniami nocujących w szkole dzieci.

            Oczekiwanym przez wszystkich przerywnikiem w nocnej przygodzie z książką był posiłek, w którym pizza stanowiła najważniejszy punkt menu. Cała przyjemność polegała jednak na możliwości jedzenia jej w gronie przyjaciół, a szkolne mury nocą dodawały pikanterii zarówno potrawie jaki i działaniom związanym z książkami.

            Drugą część zabaw i konkurencji ruchowo–zadaniowych rozpoczęła lektura książki Pawła Wakuły O kocie malarzu, krowie biegaczce i prosiaku tancerzu. Perypetie krówki Kunegundy, będąc zabawną opowieścią promującą zalety sportu, otworzyły konkurencje sportowo-zadaniowe grup określonych kolorami. Całości działań towarzyszyła radość, ogromne zaangażowanie i kreatywność rywalizujących grup. Wśród realizowanych konkurencji znalazło się tworzenie opowieści z wylosowanych słów i liter, układanie drewnianych puzzli stanowiących wyobrażenie dinozaura i motyla, tworzenie wizualizacji postaci baśniowej z elementów garderoby przepastnej szafy rekwizytów teatralnych biblioteki szkolnej, co zakończyło  się nadaniem  imienia powołanej postaci baśniowej. To tylko niektóre z przewidzianych konkurencji, wśród których były również te wymagające sprawności ruchowej, celności i umiejętności posługiwania się słowem. Rywalizacja, w której  śmiesznym nakryciem głowy, zakończonym ukrytą w materiale piłeczką, należało z pozycji stojącej książki zmienić jej położenie na leżącą. Wywołało to salwy śmiechu i radości.  Wszystkie działania były źródłem  integracji i zabawy. Przyświecało im przesłanie, że książka jest skarbnicą wiedzy, stanowi fundament i  zaplecze dla wyobraźni dzieci, buduje ich świat wartości i potrafi jednoczyć grupę w odwołaniu do tego co najbardziej wartościowe, w tym słowo pisane. Działaniom towarzyszyło również rozwijanie kreatywności dzieci w nawiązaniu do tekstu  i stymulowanie ich do sięgania po książkę w czasie wolnym.

            Zakończeniem maratonu z książką było poszukiwanie Króliczka Wędrowniczka, które poprzedziło poznanie tego bohatera w trakcie lektury pozycji Grażyny Bąkiewicz „O króliczku wędrowniczku”.  Dzieci, podzielone na grupy zadaniowe, ruszyły do poszukiwania króliczka w oparciu o wskazówki ukryte w kopertach odszukiwanych w trakcie eksploracji szkolnych sal, korytarzy i biblioteki szkolnej osnutych aurą tajemniczości nocy. Po tym iście aktywnym i wypełnionym po brzegi zadaniami i działaniami programie wieczoru z książką, kulminacją i ukoronowaniem stała się dyskoteka i latarkowe efekty świetlne, zapewniane przez jej uczestników, po których to wszyscy zasnęli w poczuciu miło spędzonego wieczoru, by rano ze zdwojoną siłą zasiąść do śniadania w asyście przyjaciół w murach naszej szkoły. Tak oto zakończyła się druga edycja Nocy w Szkole, N

          • WYCIECZKA DO LASU

          • Korzystając ze sprzyjającej pogody, 10.10.2022 r. uczniowie oddziału 0 „A”, 0 „B” oraz oddział 5- latków „Krasnoludki” wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu w miejscowości Przeździecko Jachy. Dzieci aktywnie poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.  Podziwiały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, poszukiwały mieszkań leśnych zwierząt, zbierały "skarby lasu".  Otaczająca przyroda i wspaniały krajobraz wzbudziły w dzieciach zachwyt i podziw.

          • WYSTAWA GRZYBÓW

          • Dnia 12 października w Oddziałach Przedszkolnych dzięki Paniom z Państwowej Inspekcji Epidemiologiczno-Sanitarnej z oddziału w Ostrowi Mazowieckiej była niepowtarzalna okazja dla przedszkolaków, aby obejrzeć niesamowitą wystawę grzybów. Przedstawiono grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Każdy mógł dowiedzieć się jak zbudowany jest grzyb, w jaki sposób zbierać grzyby i jak zachować się w lesie.

          • Koziołek Matołek

          • W dniu 11 października Oddział Przedszkolny odwiedziła grupa aktorów przedstawiająca spektakl pt. „Koziołek Matołek”. Dzięki temu każdy przedszkolak mógł lepiej poznać przygody Koziołka Matołka.

          • Ogłoszenie

          • W dniu 04 października 2022 r. (wtorek) o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Andrzejewie ul. Srebińska 12a, odbędzie sie spotkanie dla rodziców dzieci z miejscowości: Kuleszki-Nienałty, Budziszewo, Dąbrowa, Godlewo-Gorzejewo, Gołębie-Leśniewo, Olszewo-Cechny, Pieńki-Sobótki, Pieńki-Żaki, Pieńki Wielkie, Mianowo w sprawie ustalenia godzin dowozu uczniów do szkoły.

            Zapraszam

            Wojciech Strzeszewski

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Andrzejewie

        • Spotkanie z Policjantem
          • Spotkanie z Policjantem

          • Oddział Przedszkolny dnia 22 września odwiedził Pan Policjant- dzielnicowy naszego rejonu mł. asp. Artur Dziwulski. Przeprowadził pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz bezpiecznego przejścia przez drogę. Pan Policjant przybliżył dzieciom specyfikę pracy policjanta. Przedstawił swój mundur oraz zaprezentował akcesoria niezbędne w pracy policjanta. Dzieci zobaczyły prawdziwe policyjne kajdanki oraz pałkę. Miały możliwość przymierzenia czapki policjanta. Największą jednak atrakcją był samochód policyjny. Dzieci miały okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz.

        • Spotkanie ze strażakami z OSP w Andrzejewie
          • Spotkanie ze strażakami z OSP w Andrzejewie

          • Dnia 30.09.2022 r. gościliśmy w naszym oddziale przedszkolnym strażaków z OSP w Andrzejewie: druha  Witolda Jeglikowskiego i druha Artura Wardaszka. Wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem słuchali o pracy strażaka, o zasadach postępowania w przypadku pożaru. Dodatkowo, dowiedziały się, że strażacy wzywani są również do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew i innych miejscowych zagrożeń. Przedstawiciele straży zaprezentowali naszym wychowankom mundur koszarowy, ubranie specjalne używane podczas akcji ratowniczo – gaśniczych. Pokazali również działanie aparatu ochrony dróg oddechowych. Dzieci z wielką radością przymierzały kaski strażackie, aby choć przez chwilę poczuć się strażakiem. Przedszkolaki w trakcie spotkania obejrzały z bliska wóz strażacki i zapoznały się z jego wyposażeniem. Wszystkie dzieci mogły zobaczyć zmagania się strażaków z prawdziwym wężem strażackim. Nasi goście przypomnieli wszystkim zebranym zasady udzielania pierwszej pomocy. Strażacy nie tylko z zapałem opowiadali , ale również cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania.

            Pięknie dziękujemy OSP Andrzejewo za wspaniale poprowadzone spotkanie i życzymy wytrwałości i siły w walce z żywiołami, oraz tradycyjnie ,,ile wyjazdów, tyle powrotów”

          • Spektakl teatralny pt. „Mojżesz: Książę z Egiptu"

          • W dniu 26 września oddziały zerówki „A” i „B” oraz oddział 5- latków „Motylki” brały udział w spektaklu teatralnym organizowanym przez Katolicki Teatr Edukacji pt. „Mojżesz: Książę z Egiptu”. Spektakl w prosty i szlachetny sposób wprowadził dzieci w tematykę biblijną. Skupiał się na historii Mojżesza, jego życiu w Egipcie. Dzięki temu, dzieci poznały kolebkę naszej cywilizacji razem z piramidami, Sfinksem i czasem Faraona. Piękne kostiumy i muzyka uzupełniały wzruszającą historię Mojżesza. Dzieci poznały Mojżesza i Ramzesa jako pełnych życia i psot chłopców.

        • Spotkanie z p. Markiem Krajewskim
          • Spotkanie z p. Markiem Krajewskim

          • Dnia 22 września 2022 r. o godz. 9.50 w naszej szkole odbyło się spotkanie nawiązujące do Gminnych Obchodów 83 Rocznicy Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Gościem honorowym był pan Marek Krajewski –tata uczennicy Aleksandry Krajewskiej  z kl. II b; pasjonat historii i kolekcjoner artefaktów pochodzących z okresu II wojny światowej. W spotkaniu uczestniczyły kl. II a z wychowawczynią p. Wiolettą Ogrodnik, kl. II b z wychowawczynią p. Barbarą Ołdakowską, kl. III pod opieką p. Elżbiety Kamyczek oraz kl.VI a z p. Agnieszką Lużyńską. Nasz gość opowiedział dzieciom o II wojnie światowej i o 18 Dywizji Piechoty zwanej „żelazną”, której zaszczytne imię nosi nasza szkoła.

            Najmłodsi uczniowie szkoły mogli obejrzeć wystawę rekwizytów, odznak oraz wyposażenia żołnierzy pochodzących  z prywatnej kolekcji naszego gościa. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania, a pan Marek wyczerpująco na nie odpowiadał.

            Spotkanie było doskonałą lekcją rozbudzającą patriotyzm małych Polaków. Mamy nadzieję, że takie dni, jak wyżej opisany, przyczynią się do oddawania należnego hołdu, szacunku poległym żołnierzom, miejscom pamięci narodowej, oraz rozbudzą zainteresowanie piękną historią naszego kraju.

             

          • WYWIADÓWKA

          • Drodzy Rodzice!

            Zapraszamy Was na pierwszą wywiadówkę w roku szkolnym 2022/2023, która odbędzie się dnia 25 września 2022 r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej ul Srebińska 12a.

          • Dzień Przedszkolaka

          • "Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką". 20 września przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Andrzejewie przystąpiły do Ogólnopolskiej Akcji pod patronatem miesięcznika " Bliżej Przedszkola". O godz. 10.00 dołączyliśmy z piosenką " Dziecięce marzenia" do chóru stworzonego przez ok. 1300 placówek z całego kraju. Nasze przedszkolaki wspólnymi siłami stworzyły dekorację nawiązującą do nadchodzącej jesieni i bawily się przy wesołej muzyce. Pan Dyrektor Wojciech Strzeszewski wręczył każdej grupie pamiątkowy dyplom i złożył najlepsze życzenia. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie dzieciom słodkich niespodzianek i upominków. A wszystkim Przedszkolakom życzymy, aby spelnily się wszystkie Wasze marzenia.

        • V GRA TERENOWA „OSTATNIA BITWA 18 DP”
          • V GRA TERENOWA „OSTATNIA BITWA 18 DP”

          • 14 września 2022r. odbyła się gra terenowa poświęcona ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Była ona jedną z from obchodów 83. rocznicy bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą 12-13 .09.1939r. Gra była skierowana do uczniów z klas ósmych szkół podstawowych z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo. W tym roku gościliśmy 5 drużyn: dwie  z Szumowa, po jednej ze Starej Ruskołęki, Ołdak Polonii i Andrzejewa.

            Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Łętownicy. Tu uczestnicy zostali powitani przez organizatorów. Odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia - odpowiadające nazwom oddziałów walczących w bitwie pod Łętownicą   i Andrzejewem. Uczestnicy otrzymali mapę i pod opieką swoich nauczycieli rowerami wyruszyli na trasę z Łętownicy do Andrzejewa, gdzie rozlokowanych było dziesięć punktów zadaniowych. Trasa biegła polnymi drogami, a poszczególne zespoły przemieszczały się na rowerach.

            Uczniowie musieli wykazać się znajomością historii i orientacją w terenie. W czasie trasy mieli okazję poznać różne epizody bitwy,  rozwiązywali zagadki historyczne i wykonywali zadania nawiązujące do wydarzeń z 12-13 września 1339 roku. Uczestnicy gry musieli też wykazać się wiedzą, umiejętnościami, kondycją i siłą chociażby przy przenoszeniu na noszach „rannego żołnierza”. Każde wykonane zadanie było punktowane. Młodzież miała za zadanie m.in. czytanie mapy; obliczanie odległości na mapie,  opatrywanie rannego , udzielanie pierwszej pomocy;  rozpoznanie stroju i elementów wyposażenia polskiego i niemieckiego żołnierza;  rzucanie granatem, strzelanie z karabinu  do tarczy, odszukanie za pomocą wykrywacza metalu zakopanych łusek po nabojach, pokonania toru przeszkód, rozpoznawanie wyposażenia  strażaka,  rozwiązywania zagadek, krzyżówek.

            Uczestnicy gry zwiedzili miejsca ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty: pomnik i mural w Łętownicy, pola na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie, mauzoleum żołnierzy 18 Dywizji Piechoty .

                Po podliczeniu punktacji okazało się , że dwie szkoły zdobyły taką samą ilość punktów  i konieczna była dogrywka, w której ostatecznie Andrzejewo minimalnie pokonało drużynę  z Szumowa.  Drużynom biorącym udział w grze terenowej zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Andrzejewie.

                 Nad przebiegiem gry czuwali opiekunowie z poszczególnych szkół: p. Renata Han, p. Magdalena Staniaszek, p. Iwona Zubowicz, p. Kamil Raczyński, ks. Marek Ulatowski.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do koordynatorów gry: p. Barbary Nagórki, p. Iwony Majewskiej, p. Ewy Zielonki, p. Ewy Warszawin, p. Sylwii Kiempistej, ks. Andrzeja Zielińskiego,  p. Grzegorza Świderskiego, p. Sławomira Tabędzkiego, p. Grzegorza Tyszki,  p. Marka Krajewskiego, p. Damiana Jasko, p. Wojciecha Strzeszewskiego, strażaków z OSP w Andrzejewie – p. Emilii Jasko, p. Renaty Predel, p. Artura Wardaszki, p. Marka Baranowskiego. Dziękujemy również uczniom odgrywającym role żołnierzy na poszczególnych bazach: Anieli Sutkowskiej, Franciszkowi Sołowińskiemu i Kamilowi Kuleszy. Niskie ukłony składamy Gminie Andrzejewo za ufundowanie nagród i poczęstunek,  a Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce za pyszne ciasto.

            Impreza była także doskonałą okazją do kształtowania dumy z naszych bohaterów, przynależności do narodu polskiego, zachęcenia do dalszego badania i odkrywania lokalnej historii, kształcenia umiejętności współdziałania w grupie i pracy zespołowej oraz integracji dzieci i młodzieży z terenu gmin Andrzejewo  i Szumowo.

            Taka forma przekazywania historii, połączona z aktywnością fizyczną posiada wiele zalet. Przede wszystkim uczniom łatwiej jest zapamiętać przekazywane treści. Dużą wartością gier terenowych jest przeniesienie poza mury szkoły procesu kształcenia. Imprezy pozwalają nabywać konkretne umiejętności związane z terenoznawstwem (uczniowie przed wyruszeniem na trasę otrzymali mapę z jej przebiegiem), regionalistyką, pierwszą pomocą, pracą w grupie, itp.

            Gra terenowa "Ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty" na stałe wpisała się w kalendarz obchodów rocznicowych bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem i stała się stałą ofertą edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania serdecznie dziękujemy.

            DO ZOBACZENIA ZA ROK!

        • PRZEDSZKOLAKI NA BASENIE
          • PRZEDSZKOLAKI NA BASENIE

          • We wtorek 13 września rozpoczęły się zajęcia rekreacyjne z nauką pływania dla przedszkolaków. Będą one odbywały się co 2 tygodnie w Miejskiej Pływalni  „ WODNIK”  w Wysokiem Mazowieckiem.  Przedszkolaki pod fachowym okiem instruktora – ratownika z udziałem nauczycieli  oraz rodziców, będą korzystały z zabaw w wodzie oraz uczyły się pływania. Zajęcia polegają na intensywnych, ciekawych ćwiczeniach i zabawach oswajających z wodą, urozmaiconych zabawkami, elementami pomocniczymi do nauki pływania tj. deski, makarony, piłki gumowe różnej wielkości, obręcze… Wielką atrakcją była możliwość skorzystania z jacuzzi, dzieci mogły również zjeżdżać ze zjeżdżalni.

            Zajęcia na basenie są atrakcyjną formą zajęć spędzania wolnego czasu  i ważnym elementem wspierania rozwoju dzieci. Doskonale rozwijają koordynację ruchową, korygują wady postawy, hartują, zmniejszają napięcie mięśniowe, usprawniają wydolność krążeniowo - oddechową, uczą panowania nad emocjami, pomagają pokonywać lęki i nieśmiałość, uczą dyscypliny i współdziałania w grupie, a przede wszystkim zapewniają relaks  i wspaniałą zabawę. Dlatego też ogromnie cieszy nas duże zainteresowanie tą formą oswajania dzieci z wodą,  zarówno ze strony rodziców jak i dzieci.

            Pływanie i zabawa na basenie świetnie wpływają na harmonijny rozwój dziecka, a także podnoszą odporność organizmu na infekcje. A przede wszystkim - dla dzieci jest to świetna zabawa i przygoda! Były to pierwsze tego typu zajęcia na basenie, ale na pewno nie ostatnie.

            Spójrzmy jak fantastycznie sobie radziły nasze maluchy …

        • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
          • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          • Szkoła Podstawowa w Andrzejewie od 1973 roku nosi zaszczytne imię 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Każdego roku, w drugą niedzielą września, z dumą bierzemy udział w uroczystościach  upamiętniających bitwę pod Łętownicą i Andrzejewem.

            W tym roku również 11.09.2022 r, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, nasza młodzież wraz z dyrekcją, wychowawcami i rodzicami, licznie stawiła się u progu andrzejewskiej świątyni, gdzie w 83. rocznicę bitwy odbyła się Msza Święta ku czci poległych.   W uroczystościach wzięli udział żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele władz i samorządów, kombatanci, duchowieństwo, rodziny poległych, poczty sztandarowe , uczniowie oraz mieszkańcy. Uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych przemówień. Na koniec wysłuchaliśmy krótkiej części artystycznej w wykonaniu chóru szkolnego, który  zaśpiewał hymn oraz kilka  pięknych pieśni  patriotycznych.

            Po nabożeństwie udaliśmy się na cmentarz grzebalny, gdzie po apelu poległych i salwie honorowej,  delegacje złożyły wieńce i kwiaty na Mauzoleum żołnierzy 18 DP oraz pomniku żołnierzy Armii Krajowej.

            Po części oficjalnej mieliśmy okazję obejrzeć pokaz walki wręcz prezentowaną przez  żołnierzy 18 DZ oraz wystawę militariów i sprzętu wojskowego.

            Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, atmosfera była naprawdę podniosła i wspaniała. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne oddanie hołdu naszemu patronowi.

             

          • VI Masowy Bieg z okazji 83 rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem

          • 16 września nasi uczniowie brali udział w VI Masowym Biegu z okazji 83 rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. W kategorii chłopców III miejsce zajął Daniel Predel z klasy VIII, natomiast podium w kategorii dziewcząt w całości zajęły nasze uczennice: Gabriela Kraszewska (kl. V), Antonina Bauer (kl. VIb) i Klara Kocińska (kl. V). Wszystkim uczestnikom biegu gratulujemy. Jesteśmy z Was DUMNI!!!

        • Czujnik smogu w ramach ESA
          • Czujnik smogu w ramach ESA

          • Szkoła Podstawowa w Andrzejewie w czerwcu 2022 r. wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „1200 czujników smogu”, który zakończył się dla nas sukcesem. Oznacza to, że nasza szkoła znalazła się na zwycięskiej liście szkół, które dołączyły do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA). W ramach projektu szkoła otrzymała czujnik smogu i tablicę LED do wyświetlania wyników pomiarów.

            Przy tej okazji dziękujemy Alicji Świerżyńskiej z klasy VIII, która wykonała tematyczny plakat i dzięki temu zwiększyła szansę na powodzenie w konkursie.

            Koordynatorkami projektu są: Beata Kowalska i Iwona Majewska

        • VII RAJD ROWEROWY  "ŚLADAMI 18 DYWIZJI PIECHOTY - MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2022"
          • VII RAJD ROWEROWY "ŚLADAMI 18 DYWIZJI PIECHOTY - MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2022"

          • Lekcja historii w terenie? Dlaczego nie? Właśnie tak, spędzili swoje popołudnie uczniowie ze Szkół Podstawowych Gminy Andrzejewo. W czwartek 8 września 2022 roku wzięli udział w VII Radzie Rowerowym, który był jedną z from upamiętnienia 83. Rocznicy Bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą.

                 Rajd rozpoczął się na Mauzoleum Żołnierzy 18 DP w Andrzejewie. Tam uczestników wydarzenia powitała p. Wójt Beata Ponichtera oraz Dyrektor SP w Andrzejewie p. Wojciech Strzeszewski. Pani Ewa Warszawin przybliżyła uczniom historię powstania i tragiczne koleje losu 18 Dywizji Piechoty. Pokazywała zebranym fotografie i dokumenty z okresu walk. Zapalono znicze i minutą ciszy uczczono pamięć 400 poległych żołnierzy.

                 Następnie wszyscy udali się do świątyni w. WNMP w Andrzejewie, gdzie p. Damian Jasko w interesujący sposób opowiedział zebranym o roli, jaką pełnił kościół po bitwie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa unikatowych fotografii, dokumentujących tamte wydarzenia.

                 Kolejnym punktem  rajdu był przejazd do Łętownicy, gdzie mieści się pomnik poświęcony żołnierzom 18 DP, którzy walczyli z hitlerowskim najeźdźcą w bitwie pod Andrzejewem                        i Łętownicą 12 i 13 września 1939 roku. Po zapaleniu zniczy młodzież skupiła się u stóp postumentu, gdzie poznała losy  patrona SP w Andrzejewie oraz ważne epizody bitwy. Poznaliśmy wszystkich jej dowódców, oraz szczegóły ostatniej bitwy dywizji, nie bez powodu zwanej „ Żelazną” i „Nieugiętą”. Wypowiedzi poparte były oglądaniem fotografii                                       i dokumentów z 1939 roku. Młodzież sprawdziła swoją wiedzę w quizie, sprawdzającym znajomość dat, nazwisk  i ważnych wydarzeń z historii 18 DP. Po zapaleniu zniczy uczestnicy rajdu z dumą odśpiewali hymn szkoły.  

                 Spotkanie zakończyło się ogniskiem na terenie dawnej szkoły w Łętownicy. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez sołtysa Łętownicy p. Katarzynę Borową, radnego Jerzego Krakówkę  oraz Koło Gospodyń i rodziców naszych uczniów mieszkających w tej miejscowości. Podczas ogniska zaśpiewaliśmy wiele piosenek o tematyce wojskowej i świetnie się bawiliśmy.

                 Nad przebiegiem imprezy czuwali dyrektorzy szkół: p. Agnieszka Choromańska ( SP Ołdaki Polonia), p. Wioletta Wajszczyk ( SP Stara Ruskołęka) i p.Wojciech Strzeszewski ( SP Andrzejewo). Opiekę na uczniami sprawowali: p. Renata  Han, p. Iwona Majewska, p. Katarzyna Sutkowska, p. Sylwia Kiempista  p. Ewa Zielonka, p. Ewa Warszawin, p. Damian Jasko, p. Kamil Rosiński.

                 Serdeczne podziękowania kierujemy do niezawodnych strażaków z OSP w Andrzejewie – p. Dariusza Wajszczyka i Artura Wardaszki, którzy jak co roku czuwali nad naszym bezpieczeństwem.

                 Rajd rowerowy był doskonałą okazją do wzbogacenia swojej wiedzy o historii naszego regionu, a także integracji szkół. Ponadto po miesiącach spędzonych na zdalnym nauczaniu, młodzież chętnie i aktywnie spędziła czas na świeżym powietrzu.  Postawa i zaangażowanie organizatorów i uczestników imprezy jest świadectwem patriotyzmu i żywej pamięci o bohaterach walczących w obronie naszej Ojczyzny.

             

            DO ZOBACZENIA ZA ROK !